Zrobiłaś/eś test Gallupa i nic się nie wydarzyło?

Słyszałaś/eś wiele razy, że to badanie zmienia życie, a Twoje nadal wygląda tak, jak wyglądało? 

Masz poczucie pieniędzy wyrzuconych w błoto?

Poznanie swoich talentów według Gallupa to doskonały krok do odkrycia i rozwijania swojego potencjału. Jednak po zrobieniu testu Gallupa można wpaść w kilka pułapek. W tym video opowiem Ci o 6 najczęściej popełnianych błędach po zrobieniu testu Gallupa, które sprawiają, że nie odnosisz korzyści z tego badania.

Przypomnijmy sobie, czym jest badanie CliftonStrengths, potocznie nazywane testem Gallupa. Jest to badanie psychometryczne, które mierzy obecność talentów w 34-cechach. Talent tu definiujemy jako nasz naturalnie powtarzający się sposób myślenia, działania i odczuwania, który możemy produktywnie wykorzystać. Według metodologii Instytutu Gallupa nasze naturalne, dominujące talenty to obszar największego potencjału i to na nich powinniśmy oprzeć swój rozwój. 

Badanie dostępne jest w dwóch opcjach wyników. Jeśli wykupisz top5 otrzymasz w wyniku kolejność swoich pierwszych 5 talentów, a jeśli wykupisz dostęp do pełnego raportu 34, poznasz kolejność wszystkich 34 talentów. Jeśli badanie dopiero przed Tobą i nie wiesz, na którą opcję się zdecydować, koniecznie obejrzyj mój film, w którym podpowiadam kiedy wybrać top5, a kiedy 34.

Załóżmy, że badanie masz już za sobą. Powiem Ci teraz o 6 błędach, jakie mogą przekreślić uzyskanie korzyści związanych z testem Gallupa. Na błędach jednak nie poprzestaniemy. Podam też konkretne wskazówki na działania, jakie możesz wykonać.

Brak zrozumienia wyników

Pierwszy błąd to brak zrozumienia swoich wyników. Bardzo często na sesjach spotykam się z osobami, które zrobiły test Gallupa 2-3-4 lata temu i poza przeczytaniem listy talentów nic więcej z tym nie zrobiły. Rekordzistka z ostatniego tygodnia wykonała badanie 5 lat temu. Część z tych osób czyta opisy swoich talentów i można powiedzieć, że to już dużo, bo niestety nadal większość osób nie robi nic dalej.

A trzeba jasno powiedzieć, że samo przeczytanie nazw talentów i ich opisów niewiele Ci da. Może trochę lepiej poznasz i zrozumiesz siebie, swój sposób działania i myślenia. Pewnie utwierdzisz się w niektórych kwestiach. Nazwiesz to, co Ci się wydawało, a teraz czarno na białym dostaniesz potwierdzenie, ze tak właśnie jest. I to wszystko.

To, co potrzebujesz zrobić, to dobrze zrozumieć swoje talenty, co się kryje za ich nazwami. Jaki sposób działania, myślenia i odczuwania. Bo sama nazwa talentu nie oddaje w pełni jego znaczenia, a w dodatku niektóre polskie tłumaczenia mogą być mylące. Przeznacz więc czas na dobre zrozumienie talentów i poznaj je w swoim działaniu.

Konkretna wskazówka: przeczytaj opisy swoich talentów, a następnie opowiedz komuś o tych talentach. Stwórz taką swoją definicję dla każdego z talentów, by osoba, która ich nie zna, mogła zrozumieć, czym jest dany talent. 

Oczekiwanie natychmiastowych rezultatów

Kolejnym częstym błędem jest oczekiwanie natychmiastowych rezultatów. Test Gallupa to nie magiczna różdżka, która sprawi, że po jego zrobieniu od razu staniesz się super produktywna. Rozwój talentów to proces, który wymaga czasu, świadomego praktykowania talentów i zdobywania wiedzy oraz umiejętności. Daj sobie czas i obserwuj efekty.

Konkretna wskazówka: na każdy tydzień weź na tapet jeden talent. Przeczytaj jego opis i w ciągu tygodnia bądź uważna na przejawy tego talentu. Zapisuj kiedy i w jaki sposób je widzisz. Zaobserwuj kiedy ten talent pomaga Ci realizować cele, zadania, a kiedy Ci utrudnia, przeszkadza. Świadomość działania talentu będzie kluczowym krokiem, by zacząć korzystać z niego efektywniej.

Koncentracja na słabościach

Mimo że podejście Gallupa mówi o rozwoju mocnych stron, to i tak na sesje przychodzą osoby, które mówią, że mimo wszystko chcą podciągnąć się z tych słabszych talentów, czyli tych z samego dołu. Tylko po co? 

Największy obszar do rozwoju to Twoje talenty dominujące. Inwestowanie w talenty z dołu listy da Ci co najwyżej przeciętne efekty, a skupienie na talentach dominujących może prowadzić do poziomu mistrzowskiego. Jeśli już naprawdę potrzebujesz talentu mniejszościowego, który wtedy możemy nazwać słabością, to mamy różne strategie jak sobie z tym radzić. Jeżeli ten temat Cię interesuje, to napisz w komentarzu, a ja nagram film o strategiach zarządzania słabościami.

Konkretna wskazówka: jeśli wydaje Ci się, że bardzo potrzebujesz talentu, który masz nisko, to spójrz na swoje talenty dominujące i znajdź inny sposób, jak osiągnąć dany cel, wykorzystując te talenty, które masz.

Porównywanie się z innymi

Być może widząc swoje talenty, poczułaś rozczarowanie. Może wyobrażałaś sobie inny zestaw. Może zazdrościsz komuś jego talentów, a Twoje wydają Ci się beznadziejne.

Chce Ci powiedzieć, że nie ma lepszych czy gorszych talentów. Wszystkie są wyjątkowe i możesz z nimi osiągać swoje cele, w naturalny dla siebie sposób. Porównywanie się do innych może prowadzić jedynie do frustracji i blokować rozwój Twoich talentów. A Ty taki już jesteś, tak działasz, więc potraktuj to jako swój bezcenny zasób.

Konkretna wskazówka: doceń i uznaj swoje talenty. Znajdź sytuacje ze swojego życia kiedy dany talent pomógł Ci osiągnąć cel. Doceń, że go masz.

Brak planu rozwoju

Samo odkrycie talentów nie przyniesie rezultatów, jeśli nie wprowadzisz ich świadomie do swojego życia. Stwórz plan, jak możesz rozwijać i wykorzystywać na co dzień swoje talenty.

Jeśli chcesz, żebym pomogła Ci stworzyć taki plan rozwoju talentów, to zapraszam do współpracy indywidualnej. Z przyjemnością przeprowadzę Cię przez ten proces, abyś mógł osiągać swoje cele, wykorzystując swoje talenty, tak jak robią to moi klienci.

Konkretna wskazówka: wypisz 5 najważniejszych zadań, jakie masz do zrealizowania w kolejnym tygodniu. Zastanów się, w jaki sposób i które talenty świadomie wykorzystasz, by jeszcze skuteczniej te zadania wykonać.

Brak regularnych przeglądów

Ostatni błąd, o którym powiem Ci w tym odcinku to brak regularnych przeglądów. Przyglądaj się regularnie kiedy talenty pomagają Ci osiągać cele, a kiedy utrudniają. Stawiaj sobie mierzalne cele i sprawdzaj swoje postępy w coraz bardziej produktywnym wykorzystywaniu talentów.

Konkretna wskazówka: zrób podsumowanie tygodnia i opowiedz sobie na pytania:

1. Które talenty najbardziej wykorzystywałaś w tym tygodniu?

2. Kiedy i w jaki sposób Twoje talenty pomagały Ci realizować zadania?

3. Kiedy i w jaki sposób Twoje talenty utrudniały Ci realizację zadań?

Opowiedziałam Ci o 6 najczęstszych błędach, jakie obserwuję u osób, które robią test Gallupa. Napisz w komentarzu, który błąd widzisz u siebie albo którą wskazówkę wykorzystasz w najbliższym czasie.