Jak odkryć swoje talenty? Czym jest test Gallupa i po co go robić? A także kiedy nie ma sensu go robić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym filmie:

Jeśli jednak wolisz czytać, poniżej znajdziesz transkrypcję tego video.

Co to jest test Gallupa?

Test gallupa to potocznie stosowana z Polsce nazwa narzędzia psychometrycznego do badania talentów CliftonStrengths. Ta właściwa nazwa pochodzi od jego twórcy Donalda Cliftona, który zapoczątkował rewolucję w podejściu do rozwoju człowieka. Dotąd psychologia głównie badała przypadki i przyczyny nieszczęść, depresji, tymczasem Clifton, uważany za ojca psychologii pozytywnej zadał słynne pytanie „A co się wydarzy kiedy skupimy się na tym co jest w porządku z ludźmi, zamiast skupiać się na tym, co jest z nimi nie tak?” i zaczął badać co sprawia, że pewne osoby osiągają sukces, szczęście, dobrostan.

Clifton ze swoim zespołem z Instytutu Gallupa przeprowadził ponad 2 miliony wywiadów z osobami z różnych branż i stanowisk, których wspólnym mianownikiem było to, że osiągali ponadprzeciętne wyniki w swojej pracy. Chcieli dowiedzieć się co powoduje, że te osoby wyróżniają się swoimi efektami. W wyniku tych badań powstało narzędzie, które mierzy obecność talentów w 34-ech cechach. 

Według terminologii Instytutu Gallupa talent to naturalny, powtarzalny wzorzec myślenia, zachowania i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany. Talenty dominujące wskazują na nasz największy potencjał i kiedy odpowiednio w nie inwestujemy i rozwijamy je, mogą stać się naszymi mocnymi stronami. A mocna strona to działanie bliskie perfekcji, taka twoja supermoc, która pozwala Ci osiągać efekty powyżej przeciętnych.

A co by się stało, gdybyś Ty również poznała/poznał swoje talenty by świadomie z nich korzystać i skutecznie osiągać cele? Z przyjemnością przeprowadzę Ciebie, tak jak wielu moich klientów i klientki przez indywidualny proces od momentu zrobienia testu Gallupa i poznania swoich talentów po rozwinięcie ich w mocne strony. W dalszej części powiem Ci jak dokładnie wygląda to badanie.

Przykłady talentów Gallupa

Być może zastanawiasz się, jakich talentów możesz się spodziewać w tym badaniu. Podam Ci kilka przykładów wraz z króciutkim opisem, żeby dać Ci szersze spojrzenie na talenty Gallupa.

Jednym z nich jest Aktywator, talent który potrafi inicjować działanie i zapalać innych. Sprawia, że rzeczy się dzieją bo szybko zamienia myśli w czyn i jest takim motorem napędowym.

Innym przykładem może być talent Komunikatywność, który wyróżnia osoby, jakim lekko przychodzi ubieranie myśli w słowa. Często te osoby są dobrymi mówcami i rozmówcami. Potrafią w ciekawy i przystępny sposób mówić np o rzeczach złożonych.

I jako trzeci przykład podam talent Poważanie, czyli talent który chce mieć wpływ, chce by jego głos był słyszany, sięga po to co ponadprzeciętne i inspiruje do tego innych.

Jak przebiega badanie?

Choć przyjęło się u nas mówić że jest to „test Gallupa”, to chcę podkreślić, że nie jest to test. Nie można go ani zdać, ani oblać. Nie jest to test wiedzy. Nie ma dobrych czy złych odpowiedzi. W wyniku tego badania otrzymujemy zestaw talentów, które są neutralne i to od nas zależy czy zainwestujemy w rozwój swoich talentów tak, by były dojrzałe i nam służyły.

Test Gallupa jest badaniem płatnym, a jego wyniki dostępne są w dwóch wersjach: top5 i 34. W momencie dodawania tego wpisu badanie z wynikiem top5 kosztuje 130zł, a badanie z dostępem do pełnego raportu 34 talentów to koszt 315zł. Osoby które zdecydują się najpierw na top5, mogą w dowolnym momencie dokupić sobie rozszerzenie do pełnego raport w cenie 265zł, bez ponownego robienia badania. 

Tutaj jest link do mojego sklepu, gdzie możesz wykupić dostęp do badania wraz z instrukcją jak je wykonać i mini ebookiem zawierającym ćwiczenia do pracy nad poznaniem, zrozumieniem i rozwijaniem talentów.

Po wykupieniu badania i założeniu swojego konta na stronie gallup.com możesz przejść do badania. Przed Tobą zestaw 177 par stwierdzeń. Każda taka para to zdania umieszczone na dwóch krańcach skali, na której zaznaczasz które zdanie bardziej Ciebie dotyczy. Przykładowa taka para to: „Rozwiązując problemy, kieruję się intuicją”, a po drugiej stronie” „korzystam z dokładnych, rzetelnie sprawdzonych informacji”. Na wybranie jednej z opcji masz 20 sekund. Dlaczego tylko tyle? Ponieważ ważne są Twoje szybkie, intuicyjne odpowiedzi, nie nadmierne przemyślane. Nie możesz wrócić do poprzedniego zestawienia i poprawić swojego wyboru. Czasem możesz nie zdążyć zaznaczyć opcję lub wybrać opcję neutralną. O ile będzie to niewiele takich odpowiedzi, raczej nie wpłynie to na wynik badania, jednak jeśli zaznaczysz zbyt dużo opcji neutralnych, może pojawić się informacja, że nie było możliwe określenie Twoich talentów dominujących. Po ok 40-45 minutach otrzymasz wynik badania.

Wiele osób po zrobieniu testu Gallupa czyta wynik i nic więcej z nim nie robi. Przygotowałam video za 0zł w którym omawiam „Pierwsze kroki po zrobieniu testu Gallupa”, z którymi możesz zacząć rozwijać swoje talenty w mocne strony. Dostęp do tego video otrzymasz zapisując się do mojego newslettera.

Co otrzymujesz po zrobieniu test Gallupa?

Po wykonaniu badania otrzymujesz nie tylko listę Twoich talentów, ale również raporty z opisami talentów i wskazówkami jak te talenty rozwijać. Ilość raportów jakie dostajesz różni się w zależności czy wybierzesz top5 czy 34. Jeżeli chcesz, abym wskazała, kiedy wybrać top 5 a kiedy 34 napisz w komentarzu “który test”,  a nagram na ten temat film.

Jeśli wykupisz dostęp do top5 talentów, dostaniesz wraz z wynikami dwa raporty. Jeden w języku polskim (jeśli w tym języku wykonałaś badanie) i jeden w języki angielskim. Pierwszy raport o nazwie „Zestawienie Twoje główne cechy” to raport w języku polskim, który zawiera ogólne opisy Twoich talentów. Oznacza to, ze każda osoba która dany talent wśród swoich dominujących posiada, będzie miała w tym raporcie dokładnie taki sam opis. Drugi raport o nazwie „CliftonStrengths® Top 5” to raport spersonalizowany, dostępny w języku angielskim. Opisy talentów w tym raporcie uwzględniają Twoją kolejność wszystkich 34ech talentów i dynamikę jaka pomiędzy talentami zachodzi, czyli jak talenty na siebie wpływają, bo mogą nieco zmieniać swoje działanie albo na przykład je wzmacniać. To są Twoje opisy, różniące się od opisów osoby która również dany talent ma dominujący. Zachęcam Cię gorąco do pracy z tym raportem.

W styczniu Instytut Gallupa udostępnił nowy raport dla top5, który jest bardziej rozbudowany niż poprzedni. Jeśli wykonałaś to badanie przed styczniem, wystarczy że zalogujesz się na swoje konto i pobierzesz nowy raport. Nie ponosisz żadnych kosztów. Raport ten dodatkowo opisuje dynamikę talentów, podając dla każdej pary talentów z top5 opis jak mogą wspólnie działać i przenikać się. To coś, czego do tej pory nie było. W tym raporcie znajdziesz również po 2 wskazówki jak możesz rozwijać swój talent. W tym raporcie również Gallup opisuje proces rozwijania talentów w mocne strony: Nazwij, Poznaj i Wykorzystaj swoje talenty.

Jeśli wykupisz dostęp do pełnego profilu 34ech talentów, to oprócz tych dwóch raportów które są dostępne dla top5, otrzymasz jeszcze dwa. Raport o nazwie „Zestawienie Twoja kolejność cech” zawiera kolejność wszystkich 34ech talentów i krótkie opisy każdego z nich w języku polskim. Drugi, a właściwie 4-ty już raport, o nazwie „Your CliftonStrengths® 34 Results” zawiera spersonalizowane opisy dla pierwszych 10-ciu talentów oraz zaznacza, jakie mogą wiązać się zagrożenia z danym talentem, czyli jego ciemne strony. Tym raporcie również mamy wskazówki jak zmaksymalizować potencjał danego talentu, dla pierwszych 5 talentów po 5 wskazówek, dla kolejnych pięciu po 3 wskazówki. Z tego raportu dowiesz się tez co Gallup definiuje jako słabość i jak możesz słabościami zarządzać. Gallup daje więc naprawdę dużo informacji oraz wskazówek co dalej robić by móc z talentów korzystać tak, aby pomagały nam osiągać sukces.

Z wynikiem testu możesz pracować samodzielnie, a jeśli liczy się dla Ciebie czas i efektywność możesz skorzystać z konsultatcji indywidualnej z certyfikowanym przez instytut Gallupa trenerem mocnych stron. Kinga Zimnicka, z którą omawiałyśmy wynik testu Gallupa na sesji 1:1 mówi, że taka sesja otwiera oczy, bo pomagam z otrzymanych wyników wyciągnąć sens i wtedy dzieje się magia.  Otwierają się pozamykane w głowie szufladki, a dzięki takiemu wsparciu łatwiej robi się w tych szufladkach porządki oraz Wszystko wskakuje na swoje miejsce i napędza do działania.

Jeśli Ty również chcesz omówić ze mną swój wynik badania na sesji indywidualnej, wspólnie rozgryźć talenty, otrzymać ode mnie wskazówki jak je rozwijać, to pod tym linkiem zarezerwujesz swoją sesję. Ja, korzystając ze swoich talentów takich jak np indywidualizacja potrafię dostrzec wyjątkowość drugiej osoby, jej mocne strony i potencjał, nawet kiedy ona sama ich nie widzi.

Po co robić test Gallupa?

Badanie CliftonStrengths jest narzędziem rozwojowym, ale nie tylko. Jest także narzędziem do produktywnego wykorzystania. Poznanie i zrozumienie swoich talentów daje nam większy wgląd w siebie, zrozumienie swoich działań, reakcji, potrzeb związanych z talentami. Może też pomagać w usprawnieniu komunikacji w zespołach, rodzinie, związkach oraz lepszym wzajemnym rozumieniu siebie. Jednak samo zrobienie badania i przeczytanie wyników niewiele nam da. By móc czerpać korzyści i rozwijać talenty w mocne strony potrzebujemy rozwijać talenty do ich dojrzałej formy, zdobywać wiedze i umiejętności i wykorzystywać je każdego dnia.

Badania Instytutu Gallupa pokazują, że osoby które wykorzystują na co dzień mocne strony są nawet 6x bardziej zaangażowane w swoją pracę, częściej osiągają swoje cele i 3x częściej deklarują doskonałą jakość swojego życia. Mocne strony to także te działania w których częściej osiągamy stan flow, mamy więcej kreatywnych i innowacyjnych momentów oraz odczuwamy więcej satysfakcji z podejmowanych działań. Test Gallupa czarno na białym pokazuje nam nasze talenty, nasz naturalny potencjał i znacznie może przyspieszyć rozwój talentów w mocne strony.

Jedna z moich klientek coachingu mocnych stron, Anna Koziuto, powiedziała, że „Szkolenie dotyczące talentów, które ze mną odbyła było kluczowym elementem całego jej rozwoju. Umocniła siebie samą w takim przekonaniu, ze jest we właściwym miejscu i również to co robi jest w stanie w odpowiedni sposób przekazywać swoim kursantom i podopiecznym. Dało jej też pełną świadomość tego jakie są te ciemniejsze strony moich talentów co z kolei przełożyło się na to, że widziała nad czym może jeszcze bardziej pracować.”

Kto powinien zrobić badania a kto nie?

Badanie jest dostępne dla osób od 16 roku życia. Ja szczególnie polecam to badanie osobom, które chcą lepiej siebie poznać i zainwestować w swój rozwój, pracując dalej nad swoimi talentami. Polecam osobom które myślą o zmianie ścieżki kariery, a także osobom które chcą osiągać jeszcze lepsze efekty w pracy, którą już wykonują. Świetnie sprawdzi się także dla przedsiębiorców, którzy chcą budować efektywne zespoły, bazując na mocnych stronach. Nie jest to jednak narzędzie dedykowane do rekrutacji pracowników.

Nie polecam robienia tego badania osobom, które nie są gotowe na dalszą pracę z talentami. W takiej sytuacji mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Sam test, bez dalszej pracy z wynikami, nie zmieni niczyjego życia.

Podsumowanie

Badanie CliftonStrengths to profesjonalne narzędzie, które mierzy obecność talentów w 34-cechach  i może stać się bazą do rozwijania mocnych stron, umożliwiając działanie skuteczne, z lekkością i w naturalny dla siebie sposób.

Napisz w komentarzu czy Ty już znasz swoje talenty, a jeśli tak, to podziel się swoją top5.