Coaching uważam za wspaniałą metodę rozwoju osobistego. Pracowałam dwukrotnie jako klient coachingu, osiągając świetne efekty i lepiej poznając siebie, a do kilku miesięcy profesjonalnie zajmuję się coachingiem. Na swojego nauczyciela wybrałam Macieja Bennewicza, który uznawany jest za wielki autorytet polskiego coachingu  i ukończyłam kurs Coacha Kognitywnego. W tym artykule przybliżę Ci czym jest prawdziwy coaching.

Definicja coachingu

Coaching to skuteczna metoda rozwoju osobistego, polegająca na partnerskiej relacji pomiędzy coachem a jego klientem. Profesjonalny proces coachingowy prowadzi do lepszego poznania i zrozumienia siebie, odkrycia swoich talentów i mocnych stron a także uwolnienia potencjału i możliwości, jakich często nie jesteśmy świadomi. Coach wspiera i towarzyszy w tym procesie i zmianie, jaka w trakcie procesu zachodzi. Pomaga wyznaczyć klientowi cele, odkryć wewnętrzne zasoby do ich osiągnięcia oraz zaplanować i wdrożyć działania by te cele zrealizować. Coaching pomaga w omijaniu osobistych barier i ograniczeń w realizacji celów oraz przyspiesza i polepsza efekty działań.

Tak naprawdę definicji coachingu jest wiele. Każda z organizacji zrzeszająca coachów ma swoją własną deficniję coachingu. Jedna z nich, Izba Coachingu defniuje coaching w ten sposób:

„Coaching to metoda wspierania rozwoju, realizowana w formie cyklu spotkań pomiędzy coachem a klientem, podczas których coach, poprzez aktywne słuchanie, zadawanie pytań oraz stosowanie innych specyficznych narzędzi i zadań rozwojowych, towarzyszy klientowi w wyznaczaniu ważnych dla niego celów, odnajdywaniu wewnętrznych zasobów potrzebnych do ich realizacji oraz ustalaniu i wdrażaniu planów działań. Coach wspiera klienta w odkrywaniu i efektywnym wykorzystaniu osobistego potencjału celem podnoszenia jakości życia. Coaching może mieć formę pracy indywidualnej, z grupą lub zespołem.” [1]

Filary coachingu

Rys. Filary coachingu [2]

Czym coaching nie jest

Bardzo często coaching jest mylnie postrzegany. Wynika to moim zdaniem z nieświadomości czym coaching jest a także z określania się mianem coacha przez osoby, które coachami nie są. 

Coaching to nie mowy motywacyjne. Jeśli kojarzysz coacha z osobą, która przemawia do kilkuset osobowej publiczności ze sceny krzycząc, że możesz wszystko to pomyliłaś coacha z mówcą motywacyjnym. Profesjonalny coach nie będzie Cię motywował. Pomoże Ci za to dotrzeć do Twoich głębokich motywacji.

Coachingiem nie są pogaduchy przy kawie. Jeżeli słyszałaś, że coaching to tylko zadawanie pytań to ktoś wprowadził Cię w błąd. Owszem, odpowiednie pytania, które skłonią klienta do refleksji są ważnym elementem coachingu, jednak metoda ta obejmuje ćwiczenia, zadania domowe, narzędzia coachingowe, takie jak np. karty metaforyczne. Istotne jest działanie, próbowanie, ruch i zabawa. Kawę oczywiście możemy podczas sesji wypić 🙂

Coaching to nie doradztwo. Coach nie powie Ci co masz robić, jak masz żyć, jak działać. To Ty masz najlepsze rozwiązania w sobie. Coach pomoże Ci do nich dotrzeć, jednak sama najlepiej wiesz co jest dla Ciebie dobre. Różnimy się od siebie i to co dobre dla mnie, nie musi być dobre dla Ciebie, dlatego nie mogę Ci powiedzieć jaka droga będzie najlepsza dla Ciebie.

Na czym polega proces coachingowy?

Coaching to proces składający się z kilku, kilkunastu sesji, który ma Cię doprowadzić do założonego rezultatu. W trakcie sesji pracujesz nad swoim celami z coachem poprzez właściwe pytania, ćwiczenia i wykorzystywanie znanych coachowi narzędzi coachingowych. Istotna też jest praca pomiędzy spotkaniami. Czas na refleksje, ugruntowanie odkryć, wdrożenie zaplanowanych zmian czy wykonanie zaproponowanych przez coacha zadań. Od Twojego zaangażowania w proces zależą Twoje efekty. Bez działania zatrzymasz się jedynie ze świadomością co odkryłaś a działanie doprowadzi Cię do upragnionej zmiany. Coach jest odpowiedzialny za proces, a Ty jesteś odpowiedzialna za Twój cel.

Cel w coachingu

W trakcie procesu coachingowego realizujesz założony wcześniej cel.  Oprócz wyznaczenia celu istotne jest również powiązanie go z efektem, czyli określenie jakie potrzeby i korzyści w ten sposób realizujesz. Każda sesja przybliża Cię do celu i na poszczególnych spotkaniach możesz realizować pomniejsze cele składające się na Twój cel główny. Ważnym elementem jest także odpowiedź na pytanie jak zmierzysz swój cel, po czym poznasz, że go osiągnęłaś. W trakcie procesu i pojawiających się odkryć może się okazać, że Twój cel się zmieni.

Dla kogo coaching jest, a dla kogo nie

Coaching jest dla osób, które czują potrzebę zmiany i rozwoju. Są otwarte na tę metodę i gotowe do pracy. Dla osób, które chcą wziąć odpowiedzialność za swoje działania, decyzje, cele, życie, zamiast zrzucać wszystko na los, zwłaszcza jego przeciwności.

Zatem coaching nie jest metodą dla osób, które nie wierzą w jego skuteczność i nie zaufają metodzie. Jeśli podejmujesz współpracę z coachem, aby udowodnić mu, że coaching jest nieskuteczny albo, że w Twoim przypadku nie jest skuteczny bo na Ciebie nic nie działa, to nie trać czasu. Bez wewnętrznej gotowości do zmiany i wzięcia odpowiedzialności, nie zobaczysz efektów. Nie ma też miejsca na coaching jeśli nie chcesz i nie potrzebujesz zmiany.

Dlaczego z coachem możesz osiągnąć swoje cele szybciej?

Jak często nosisz się z jakimś zamiarem i nie możesz się za to zabrać? Wkrada się prokrastynacja, brak czasu, brak odwagi. Nie wiesz czy to dobry wybór, czy masz odpowiednie zasoby, trudno Ci zacząć. W efekcie odkładasz swoje cele i działania na później albo działasz powoli bo zawsze jest coś pilniejszego. 

Coach pomoże Ci zidentyfikować swoje mocne strony, zasoby, sprecyzować cel i ułożyć plan działania. Będzie Cię zachęcał do regularnej pracy. Z sesji na sesję jesteś coraz bliżej celu. Zaczynasz działać w zgodzie ze sobą, swoimi talentami i osiągasz to, co dla Ciebie ważne, bez rozpraszania uwagi.

Jak MY możemy rozpocząć współpracę?

Na początek zapraszam Cię na bezpłatną konsultację coachingową. Możemy spotkać się osobiście w Krakowie lub odbyć rozmowę online albo telefonicznie. Powiesz mi czego potrzebujesz, nad jakimi obszarami chcesz pracować, jakich efektów oczekujesz. Ja przedstawię Ci czym jest coaching i w jaki sposób pracuję. Na tym spotkaniu zdecydujemy, czy podejmujemy dalszą współpracę i określimy cel procesu coachingowego. Konsultacja trwa ok 30-45 min.

Gdy rozpoczniemy współpracę będziemy spotykać się na sesjach online lub w moim przytulnym gabinecie coachingowym na ok 1.5h sesje co 1-3 tygodnie. Liczbę sesji ustalimy podczas konsultacji. Zazwyczaj jest to w przedziale 3-12 spotkań. Podczas sesji będę wykorzystywać znane mi narzędzia coachingowe oraz zapraszać Cię do ćwiczeń. Regularnie będę Ci proponować zadania domowe i zachęcać do działania także między naszymi spotkaniami. Z każdej sesji otrzymasz raport do którego będziesz mogła w dowolnej chwili wrócić.

Jeśli chcesz umówić się na sesję coachingową wejdź na moją stronę: www.coacherka.pl i wypełnij formularz kontaktowy znajdujący się na samym dole strony a ja odezwę się na podany przez Ciebie kontakt i ustalimy termin spotkania.

Bibliografia

[1] https://www.izbacoachingu.com/standardy/

[2] Rysunek autorstwa Mirosławy Leopold, będący częścią prezentacji na Studiach Podyplomowych „Coaching z elementami psychologii” na Uniwersytecie SWPS