- Potrafisz wyczuwać emocje innych osób?
- Widzisz potrzeby innych, nawet te niewypowiedziane?
- Umiesz spojrzeć na sytuację osoby, tak jakbyś patrzył/patrzyła jej oczami?
Jeśli to o Tobie, to prawdopodobnie Twoim talentem dominującym jest Emaptia, jeden z talentów Gallupa z domeny budowania relacji, o którym powiem więcej w tym odcinku.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś/zrobiłeś, to zasubskrybuj, proszę mój kanał i kliknij dzwoneczek. To pozwoli mi docierać do szerszego grona osób zainteresowanych rozwojem bazującym na mocnych stronach, a tobie nie przegapić kolejnych odcinków.
Określenia, z jakimi mogą spotkać się osoby z talentem Empatia to:
- Emocjonalny
- Wrażliwy
- Troskliwy
- Dobry słuchacz
- Pomocny
- Ekspresyjny
- Zaufany
Opis talentu Empatia
Osoby z dominującym talentem Empatia, potrafią wyczuwać emocje innych osób. Mogą wyobrażać sobie siebie w sytuacji danej osoby tak, jakby wejść w jej buty, spojrzeć na świat, na sytuację z jej perspektywy.
Jeśli to Twój talent to pewnie umiesz dostrzec emocje drugiej osoby nawet zanim sama je wyrazi. Kiedy ten talent jest w swojej dojrzałej formie, rozpoznajesz emocje innych, jednak nie przejmujesz ich na siebie. Ucz się odróżniać empatię od współczucia.
Być może nawet pomagasz innym nazywać i wyrażać emocje. Możesz słyszeć niezadane na głos pytania i niewypowiedziane potrzeby. Masz naturalną zdolność rozumienia innych. Jeśli masz do podjęcia jakąś decyzję, czy działanie, to prawdopodobnie wcześniej rozważasz uczucia i punkty widzenia innych osób. Zastanawiasz się, jak to na nie wpłynie, jak zareagują, jak się poczują.
Może uważasz się za osobę emocjonalną, wrażliwą. Może słyszysz to również od innych. Moi klienci czasem mówią na sesjach talentowych, że już w dzieciństwie słyszeli, jak dorośli mówili „A co ty taka wrażliwa/wrażliwy jesteś”. I choć wtedy mogło mieć to negatywny wydźwięk to być może były to już widoczne pierwsze przejawy talentu Empatia, ponieważ talenty częściowo dziedziczymy, więc ich przejawy możemy pamiętać z lat dziecięcych.
Potrzeby talentu
Potrzebą wynikającą z tego talentu jest wolność to wyrażania swoich emocji. Osoby z talentem empatia zwykle potrzebują swobody i przestrzeni do wyrażania emocji, zarówno takich jak śmiech, radość ale i takich jak złość czy smutek. Jednocześnie dają tę przestrzeń innym.
Co wnosi talent Empatia
To, co wnoszą osoby z talentem Empatia, to inteligencja emocjonalna. Rozumieją emocje otaczających je osób i dają przestrzeń do ich wyrażania, przez co inni czują się zrozumiani, wysłuchani. Mogą mówić „No wreszcie ktoś mnie wysłuchał”, „W końcu czuje ze ktoś mnie rozumie”. Dlatego osoby z empatią przyciągają innych i budują z nimi relacje o wielkiej głębi emocjonalnej.
Osoby wyróżniające się talentem empatia, potrafią także dostosowywać swoje podejście do każdej osoby poprzez przewidywanie ich potrzeb i reakcji. Mogą też pomagać innym wyrażać ich myśli, podsuwać im odpowiednie określenia i nazywać emocje.
Ciemne strony talentu Empatia
Bardzo często na sesjach słyszę, że talent Empatia przynosi więcej trudu niż pożytku, ponieważ osoby z tym talentem widzą i czują więcej. To może być to wyczerpujące. Dlatego szczególnie ważne jest, by mieć swoje sposoby, rutyny, rytuały, które nawet każdego dnia pomogą zadbać o siebie, o swój stan emocjonalny.
I dla każdego sprawdzi się coś innego. Dla jednych będzie to pisanie intuicyjne, dla innych medytacja, spacer w lesie, gorąca kąpiel czy rozmowa z bliską osobą. Poszukaj więc swojego sposobu, tego co Ciebie reguluje.
Mając tak wyjątkową intuicję do rozpoznawania emocji i potrzeb innych warto zwracać uwagę, aby nie przesadzić i nie być zbyt wścibskim. Ludzie nie zawsze chcą, żeby mówić głośno o ich uczuciach. Czasem też możesz po prostu się mylić, odgadując emocje i potrzeby. Zamiast tego pytaj, sprawdzaj, upewniaj się, czego dana osoba potrzebuje.
Dobrą inwestycją w talent empatia, jest nauka o emocjach. I tutaj mam dla Ciebie polecenie książki „Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu”.
Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat wykorzystania swoich talentów, dowiedzieć się jak możesz je rozwijać w mocne strony i wykorzystywać do realizacji swoich celów, to zapraszam Cię do sesji indywidualnej. W opisie odcinka znajdziesz link do sesji.
Talent Empatia w praktyce
Moi klienci często mówią, że empatia to taki niepraktyczny, niebiznesowy talent. Chcę Ci opowiedzieć o moich 3 klientach, którzy wykorzystują talent empatia w pracy.
Jedną z moich klientek jest Marta, która prowadzi salon kosmetyczny. Marta idealnie potrafi rozpoznać potrzeby swoich klientek. Wie, kiedy potrzebują rozmowy, kiedy potrzebują wysłuchania, a kiedy potrzebują pobyć w ciszy. Jej klientki nie mogą się doczekać każdej kolejnej wizyty i mówią, że czują się wysłuchane. A po każdej wizycie czują się o wiele lepiej.
Inną moją klientką jest Basia, która jest fizjoterapeutką pracującą z dziećmi. Talent empatia świetnie wykorzystuje zarówno w kontakcie z dziećmi jak i z rodzicami tych dzieci. Prowadząc terapię dzieci wie, jak do nich podejść, kiedy potrzebują więcej zabawy, a kiedy więcej wyciszenia. Potrafi wyczuć jak dobrać terapię, aby nie przestymulować dziecka. W kontakcie z rodzicami potrafi postawić się w ich miejscu. Rozumie ich emocje, częsty stres związany z trudnościami dziecka. Rodzice czują się wysłuchani i zrozumiani. Daje im to komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Moim klientem jest również Robert, który prowadzi studio treningu Personalnego i zarządza 5-osobowym zespołem trenerów personalnych. Dzięki talentowi empatia jest szefem bardzo dbającym o swój zespół, jest dobrym słuchaczem, widzi niewypowiedziane potrzeby każdego z trenerów i daje dopasowane odpowiednio wsparcie. Dzięki temu zespół wie, że może na niego liczyć.
Jeśli jeszcze nie znasz swoich talentów, to w opisie odcinka znajdziesz link do mojego sklepu, gdzie możesz wykupić dostęp do Testu Gallupa wraz z mini e-bookiem, który zawiera ćwiczenia do pracy z talentami.
Pytania rozwojowe
Mam dla Ciebie 3 pytania, jakie warto sobie zadać, żeby lepiej zrozumieć, jak talent Empatia działa u Ciebie:
1. W jaki sposób wykorzystujesz ten talent w niesieniu pomocy ludziom z Twojego zespołu, grupy znajomych, rodziny?
2. Jak dbasz o zaspokojenie potrzeb emocjonalnych innych osób?
3. Jak ten talent wpływa na prowadzenie trudnych rozmów przez Ciebie?
Podsumowanie
Podsumowując, talent Empatia szczególnie wyróżnia osoby, które potrafią rozpoznawać emocje innych osób, odczuwać je tak jakby były swoimi i dostrzegać niewypowiedziane potrzeby innych osób.
Jeśli to również Twój dominujący talent, to napisz w komentarzu, jak z niego korzystasz na co dzień.
A teraz zapraszam Cię na mój Instagram, gdzie dziele się wiedzą dotyczącą rozwijania talentów w mocne strony i skutecznego działania.