2020 rok zaskoczył nas wszystkich i wielu z nas chciałoby go zakończyć, zapomnieć i 1 stycznia zacząć „od nowa”. Zanim jednak oddzielimy grubą kreską ten rok warto zrobić jego podsumowanie i wyciągnąć wnioski które mogą być użyteczne przy wyznaczaniu kolejnych celów. Mam dla Ciebie zestaw kilku pytań, które mogą Ci w tym pomóc.

Jeśli jesteś tak jak ja maniaczką zapachowych świec to koniecznie stwórz sobie odpowiedni klimat do takiego podsumowania. Wyciszony telefon, ulubiona herbata, relaksacyjna muzyka i świeczki sprawdzą się doskonale.

1. Co się wydarzyło?

Często słyszę „ktoś mi ukradł ostatnie 9 miesięcy!”. Lockdown, praca i nauczanie zdalne, ograniczenie spotkań towarzyskich sprawiły, że nasze życie zwolniło. Niektórzy mówią, że ten rok jest na straty. Tymczasem, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele się wydarzyło! Narysuj oś czasu, zaznacz na niej 12 miesięcy i wynotuj co się działo w Twoim życiu. Możesz wykorzystać do tego notatki z kalendarza czy plannera, jeśli z takich korzystasz. Pomocne mogą być również zdjęcia w telefonie.

2. Z czego jestem zadowolona? Jak działałam, że zrealizowałam to?

Wybierz 2-3 zrealizowane przez Ciebie cele, projekty, istotne zadania i zastanów się jaki sposób działania był pomocny w realizacji tego celu. Przypomnij sobie już sam moment kiedy podjęłaś decyzję żeby za ten cel się zabrać. A następnie jak go zaplanowałaś, jak podzieliłaś pracę, jak monitorowałaś efekty. Co dodawało Ci sił i motywacji? Jakie swoje mocne strony wykorzystałaś by efektywnie nad tym pracować? Z jakich zasobów skorzystałaś? Kto Cię wspierał, pomagał? Zapisz wszystko, co ważne. To Twój osobisty sposób działania. Wykorzystaj go przy realizacji kolejnych celów.

3. Które z tych rzeczy zaplanowałam, a które wydarzyły się spontanicznie?

Być może jesteś osobą, która lubi mieć cały rok z góry zaplanowany. A może lubisz działać spontanicznie? Oszacuj, jaki udział mają planowane na początku roku cele a jaki cele spontaniczne. Dowiesz się jaką część roku zaplanować a ile potrzebujesz wolnej przestrzeni.

4. Co poszło nie tak jak chciałam i dlaczego?

Zatrzymaj się tutaj tylko na chwilę. Nie rozpamiętuj porażek i nie zadręczaj się, ale wyciągnij z nich lekcje. Czego Cię nauczyły? Jaki sposób działania się nie sprawdził. To również może być cenne przy planowaniu kolejnych celów.

5. Czego się nauczyłam?

Jakie nabyłaś nowe umiejętności? Jakie odbyłaś szkolenia, wykłady, warsztaty? Jaka przeczytana przez Ciebie książka wniosła wartość w Twoje życie?

6. Za co jestem wdzięczna?

Trudno być w życiu szczęśliwym, jeśli nie doceniamy tego co mamy, tego co robimy. Martin Seligman, badacz zjawiska szczęścia zauważył, że aby uzyskać oczekiwany dobrostan należy nadawać znaczenie własnym działaniom. Podkreśla też, że mniej istotna jest ocena społeczna. Większe znaczenie ma subiektywna ocena działań i zdarzeń jako znaczących w naszym życiu. Jestem pewna, że ten rok przyniósł wiele rzeczy za które możemy być wdzięczni. Zapisz je i praktykuj wdzięczność na co dzień.

7. Co sprawiało mi przyjemność w 2020r.?

Zobacz, co jest źródłem Twojej energii, radości. Jakie sytuacje, wydarzenia sprawiały, że czułaś się dobrze. Jakie aktywności wprowadzały Cię w stan flow, kiedy z przyjemnością zapominałaś o tym co dzieje się dookoła?

8. Czego chcę robić więcej w przyszłym roku?

Na koniec proponuję Ci jedno ćwiczenie. Jest nim Koło życia. Zaznacz w każdym z tych obszarów poziom zadowolenia z niego. Jeśli któryś z nich nie jest dla Ciebie istotny możesz wymienić na inny, ważny dla Ciebie. To, co zobaczysz po zakolorowaniu poziomów zadowolenia może stać się punktem wyjścia do planowania kolejnego roku. Koniecznie zachowaj swoje Koło i wykonaj to ćwiczenie za rok! Zobaczysz ile się zmieniło.

Mam nadzieję, że zaproponowane przeze mnie pytania pomogą Ci podsumować kończący się rok i dostrzec w nim co było dobre, a wyciągnięte wnioski przydadzą Ci się podczas planowania kolejnych celów.

Kończąc już, zapraszam Cię na najbliższy bezpłatny webinar który poprowadzę 09.12.2020 o godz. 20:00. Porozmawiamy o tym „Jak skutecznie wyznaczać i realizować swoje cele?”

Zapisy na webinar: www.coacherka.pl/webinar