Badanie talentów Instytutu Gallupa wykonałam po raz pierwszy 3,5 roku temu i trochę się na nie obraziłam. A właściwie na moje wyniki. Wynikało to z braku rozumienia działania talentów, bo jak się okazało sama nazwa talentu nie wystarcza, aby zrozumieć jego działanie. W tym artykule opowiem Ci co się zmieniło w moim życiu zawodowym, gdy już postanowiłam poznać się bliżej z moimi talentami.
Czym są Talenty Gallupa?
Badacze Instytutu Gallupa zidentyfikowali 34 cechy – talenty i przygotowali test Clifton Strengths, składający się ze 177 stwierdzeń, w wyniku którego otrzymujemy wynik przedstawiający kolejność (nasilenie) wszystkich talentów. Wykonując badanie możemy poznać 5 naszych dominujących talentów (Top5) lub od razu kolejność wszystkich 34. Są to dwie wersje cenowe badania.
Talent wg Gallupa jest powtarzalnym, wrodzonym sposobem myślenia, reagowania i działania, który może być produktywnie zastosowany. Co bardzo ważne, każdy z nas posiada talenty! A druga istotna kwestia jest taka, że talenty definiują w jaki sposób robisz rzeczy, a nie jakie rzeczy możesz robić. Pokazują nam różne drogi dojścia do celu, a działając w zgodzie ze swoimi talentami jesteśmy bardziej skuteczni, działamy z radością i lekkością.
Talent a mocna strona
Talenty mówią o naszych naturalnych predyspozycjach, a sprawienie by stały się mocnymi stronami wymaga pracy. Warto, ponieważ mocna strona to umiejętność bliskiego perfekcji wykonywania konkretnego zadania.
Kiedy talent wzbogacimy o wiedzę, umiejętności i praktyczne wykorzystywanie, możemy mówić o mocnej stornie.
TALENT + WIEDZA + UMIEJĘTNOŚCI + PRAKTYKA = MOCNA STRONA
Klasyczna koncepcja, jaką znamy ze szkoły polega na skupianiu się na naszych słabościach. Nauczyciele zachęcali nas, aby z każdego przedmiotu mieć dobre oceny. Z kolei koncepcja rozwoju w oparciu o mocne strony mówi nam, żebyśmy rozwijali to, w czym już jesteśmy dobrzy, a słabościami nauczyli się zarządzać. Wtedy osiągniemy najlepsze rezultaty.
Moje TOP 5 Talentów Gallupa
Jak już wiesz z moimi talentami to nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Mieliśmy trudne początki, ale teraz przyznaję, że uwielbiam to, jakie talenty posiadam i nie zamieniłabym je na żadne inne! Badanie Gallupa wykonałam dwukrotnie. Pierwszy raz w marcu 2017r. A drugi raz w kwietniu 2019r. Moje Top 5 praktycznie się nie zmieniło, poza drobną zmianą pozycji między dwoma talentami. Za drugim razem odkryłam wszystkie 34 talenty i uważam to za dobrą decyzję. Również Instytut Gallupa zaleca by skupić się na rozwijaniu swoich wiodących talentów zamiast na podciąganiu tych z szarego końca.
Moje dominujące talenty to:
- Indywidualizacja
- Poważanie
- Wizjoner
- Ukierunkowanie
- Bliskość
Co dało mi poznanie moich talentów wg Gallupa?
Z pewnością lepsze poznanie siebie, zaufanie sobie i pozwolenie na więcej. Przed zrobieniem testu wiele razy zastanawiałam się dlaczego tak mam. Np. dlaczego ciągle potrzebuję mieć nowe cele, dlaczego praca musi być moją pasją i ważną częścią mojego życia, dlaczego potrzebuję robić rzeczy znaczące, wpływać na otaczający mnie świat i zmieniać go na lepsze. Odpowiedzi znalazłam w moich talentach.
Praca z talentami pokazała mi też, że należy nimi zarządzać. Cudownie jest wyznaczać kolejne cele, jednak brak zatrzymania, docenienia, świętowania sukcesów i bycia tu i teraz będzie powodował, że ciągle będę gonić kolejnego króliczka, nie ciesząc się z tego co osiągam. To było bardzo ważne dla mnie odkrycie.
Wiem też, że potrzebuję wyznaczać ważne dla mnie cele, w które będę wierzyć i które będą niosły coś dobrego dla innych. Mając taką wizję zaczyna działać moje ukierunkowanie, które pomaga mi wyznaczać drogę, plan działania i powoduje, że jestem nie do zatrzymania. Tutaj również potrzebuję panować nad moim talentem, by np. dostrzegać zmieniające się okoliczności zanim pobiegnę za daleko.
Poznanie moich talentów pomogło mi także zrozumieć jakiego rodzaju praca będzie dla mnie odpowiednia. Poza tym, że potrzebuję niezależności i możliwości realizowania swoich wizji to także potrzebuję pracy z ludźmi i bliskich relacji. Mój talent Indywidualizacja pomaga mi budować efektywny i zgrany zespół oraz widzieć mocne strony innych osób, co pomaga mi dopasować sposób pracy podczas sesji coachingowych do moich klientek a także wspierać je w odkrywaniu ich mocnych stron.
Odkąd znam moje talenty i wiem, jakie są moje mocne strony, świadomie dążę do tego by działać w zgodzie z nimi, a zmiany przynoszą radość i większą produktywność. Mogę śmiało powiedzieć, że talenty zmieniły moje życie!
Jak rozwijać talenty?
Bardzo dużo informacji na temat naszych talentów daje nam Instytut Gallupa wraz z wynikami. Do każdego z talentów zamieszczony jest opis, wyjaśniający jego działanie i wskazówki dotyczące rozwijania talentu. Warto przeczytać opisy w języku angielskim, które uwzględniają dynamikę talentów, czyli wpływ naszych talentów w Top 5 wzajemnie na siebie. Opis w języku polskim zawiera jedynie ogólne wyjaśnienie.
Kolejnym krokiem dla uzupełnienia wiedzy na temat talentów i źródłem wielu wskazówek może być podcast „Z pasją o mocnych stronach”, gdzie jego autor Dominik Juszczyk zaprosił do rozmowy o danym talencie gości mających ten talent wśród swoich dominujących. Ja z tych rozmów wiele wyniosłam dla siebie. Miałam kilka znaczących odkryć w stylu „aha! Dlatego tak mam!”.
Jeżeli natomiast chcesz efektywnie popracować z talentami i zaoszczędzić czas, bardzo owocna może być dla Ciebie praca z Coachem (przeczytaj mój artykuł „Czym jest coaching?„) czy Trenerem Mocnych Stron. Oprócz zrozumienia swoich talentów, opracujesz plan działania by je rozwijać i skutecznie wykorzystywać do osiągania swoich celów i produktywnej pracy.
Podsumowanie
Jestem ciekawa, czy Ty już robiłaś badanie talentów Instytutu Gallupa. Jeśli tak, podziel się w komentarzu swoim Top5. A jeżeli nie, to mam nadzieję, że zachęciłam Cię do wykonania badania, które możesz kupić wraz z moim mini e-bookiem „Jak rozpocząć pracę z talentami” tu – Badanie Talentów Gallupa.
Wykonanie testu Gallupa oraz praca wraz ze swoimi talentami nad własnym życiem stało się jednym z największych zmian, których doświadczyłem. To przygoda, którą polecam każdemu podjąć i przeżyć.
Wow! Świetnie Artur 🙂 i Genialne podejście – praca z talentami jako przygoda!
Moje TOP5 to empatia, bliskość, rozwijanie innych, elastyczność i zbieranie. Nie wiem co dalej z nimi zrobic
Bardzo polecam posłuchanie podcastu „Z pasją o mocnych stronach”. Do każdego talentu nagrany jest odcinek. Ja z nich wiele wyciągnęłam. Bardzo wartościowa będzie także praca z coachem. Pozdrawiam