Jakie talenty powinien mieć przedsiębiorca?
Z jakimi talentami absolutnie nie powinnaś/nie powinieneś myśleć o własnej firmie?
Jakie talenty ja spotykam najczęściej gdy pracuję z przedsiębiorcami?
O tym w dzisiejszym odcinku.
Wiele osób, z którymi spotykam się na sesjach coachingu mocnych stron, chce upewnienia, czy ścieżka zawodowa, jaką wybrali albo zamierzają wybrać, jest tą właściwą. Wśród tych osób są również przedsiębiorcy lub osoby, które dopiero myślą o założeniu własnej firmy.
Czy z takimi talentami powinnam/powinienem prowadzić firmę?
W różnych biznesowych źródłach możemy spotkać się z różnymi cechami i umiejętnościami, jakie powinien posiadać przedsiębiorca. Wśród tych cech możemy \naleźć skupienie na celu, wytrwałości w działaniu, podejmowanie inicjatywy, szukanie rozwiązań, odporność psychiczna, wewnętrzna siła, która pozwoli podnieść się po porażce, umiejętności słuchania, odpowiedzialność odwaga, kreatywność i innowacyjność, poczucie misji, motywacja wewnętrzna, umiejętność zarządzania sobą w czasie, zarządzanie finansami, zasobami ludzkimi, potrzeba niezależności.
Umiejętności są czymś, co nabywamy, Potrzebujemy zdobyć wiedzę jak pewne rzeczy robić i później przełożyć ją na praktykę. Natomiast sposób, w jaki my naturalnie działamy, będą już określały nasze talenty. Talent to naturalny i powtarzalny sposób myślenia reagowania i odczuwania, który może być jak produkty niewykorzystany. Talent więc jest czymś, co jest dla nas łatwo dostępne, to jest sposób działania i myślenia, który przychodzi nam z lekkością. I nasze talenty również będą określały, w jaki sposób my możemy prowadzić biznes, zarządzać ludźmi, realizować swoje cele.
Uświadomienie sobie, jakie mam talenty, jak najbardziej naturalnie i produktywnie działam, pomaga określić, w jaki sposób ja będę prowadziła firmę i jakich osób potrzebuje do zespołu lub z pomocy, jakich mentorów potrzebuje skorzystać. Bo ja nie muszę być we wszystkim dobra, mogę uzupełniać się osobami lepszymi ode mnie.
Więc jak popatrzymy na definicję talentu i listę cech oraz umiejętności, które powinien posiadać przedsiębiorca, to widzimy, że nie ma jednego idealnego zestawu talentów dla przedsiębiorcy, ale mogą być pewne talenty, za którymi idą mocniej potrzeby niezależności, robienia rzeczy ważnych, poczucia sensu i misji, podejmowania działania, twórcze myślenie, z którymi prowadzenie biznesu może przychodzić bardziej naturalnie.
Zestaw talentów
Pewnie już się domyślasz, że nie ma zestawu talentów, który by Cię dyskwalifikował jako przedsiębiorcę, ale kluczowe jest, jak Ty swoje talenty wykorzystujesz. Poprzez swoje talenty pracujesz w określony sposób, wpływasz na swoje produkty i usługi, co może być Twoim ogromnym wyróżnikiem. Twoje talenty tez wpływają na to, w jaki sposób prowadzisz firmę i zarządzasz zespołem. I teraz, niezależnie jaki zestaw talentów masz, czy ten, który by się wydawał bardziej przedsiębiorczy, czy ten, który wydaje się mniej przedsiębiorczy, jeżeli korzystasz z talentów nieświadomie, w ich niedojrzałej formie, to mogą Ci bardzo utrudniać prowadzenie firmy i zarządzanie zespołem. Podam Ci kilka przykładów:
- Talent Aktywator może być świetnym talentem, dzięki któremu będziesz zapalać swój zespół do działania, będziesz zamieniać pomysły w działanie i angażować zespół tak, by projekty były dowożone. Jeśli jednak nieodpowiednio będziesz z niego korzystać, to możesz co chwila rozpoczynać nowy projekt, nakręcać się nowymi pomysłami i szybko tracić do nich zapał. Możesz wprowadzać dezorientację w zespole, wywierać nadmierną presję na szybkie działanie i podejmować nieprzemyślane decyzje.
- Z talentem maksymalista możesz tworzyć produkty świetnej jakości. Wiesz, co jest dobre i jak to przekształcić w doskonałe. Możesz dostrzegać mocne strony członków Twojego zespołu i tak przydzielać zadania, by każdy robił to, w czym jest najlepszy. Wyzwaniem związanym z tym talentem może być nadmierny perfekcjonizm i krytycyzm. Dla Ciebie ciągle projekty mogą być niedoskonale, zawsze coś można poprawić, a w związku z tym one długo mogą nie ujrzeć światła dziennego, bo ty będziesz ulepszać i ulepszać. Możesz być też szefem, którego trudno zadowolić i który jest oszczędny w pochwałach, bo dajesz uznanie, dopiero jak coś jest dla Ciebie naprawdę dobre, a w zespole możesz mieć osoby, które częściej potrzebują pozytywnego feedbacku.
- Mają talent strateg, możesz być osobą, która zawsze dowozi, jest lojalna, ciężko pracuje, aby wywiązać się z tego, do czego się zobowiązuje. Inni Ci ufają i wiedzą, że mogą na Ciebie liczyć. To mogą być Twoi pracownicy, partnerzy biznesowi, klienci. Wyzwaniem związanym z tym talentem może być, chociażby delegowanie zadań, Możesz przejmować na siebie odpowiedzialność, która leży po stronie innej osoby. Zagrożeniem jest więc mikro zarządzanie.
Teraz już wiesz, jak dużo zależy od tego czy potrafisz świadomie korzystać z talentów, w ich dojrzałej formie i czy wiesz, jak poprzez talenty możesz wpływać na zespół. Kluczowa jest więc praca nad swoimi talentami. Nie wystarczy, że zrobisz test Gallupa i znasz swój wynik. To dopiero początek drogi. Potrzebujesz zrozumieć zwoje talenty, zobaczysz, jak z nich teraz korzystasz, czy są dojrzale, czy musisz nad nimi popracować. Potrzebujesz poznać potrzeby swoich talentów i wartości, jakie wnosisz. No i potrzebujesz zrozumieć jak Ty poprzez swoje talenty, jako szef wpływasz na firmę, na zespół, by robić to świadomie, w produktywny sposób.
I ja Cię z przyjemnością przez ten proces przeprowadzę. Kiedy pracuję z przedsiębiorcami łącze swoją wiedzę trenera mocnych stron Instytut Gallupa, ale również wiedzę biznesową i doświadczenie, jakie zdobyłam, prowadząc od 8 lat biznes stacjonarny i studiując MBA na biznesowej uczelni Asbiro. W opisie odcinka znajdziesz mój adres e-mail, napisz do mnie i umówimy się na konsultację, by porozmawiać o tym, jak mogę Ci pomóc ułożyć firmę pod Twoje mocne strony i wzmocnić Cię jako lidera, przedsiębiorcę.
Czy mając taki zestaw talentów pójście na swoje to dobry pomysł?
Obiecałam powiedzieć Ci, z jakimi talentami ja się spotykam, pracując z Przedsiębiorcami. To nie są żadne oficjalne dane, statystyki instytutu Gallupa, to jest moje doświadczenie w pracy z przedsiębiorcami prowadzącymi raczej małe kilkuosobowe biznesy na terenie Polski.
Być może Cię zaskoczę, ale często spotykam się z przedsiębiorcami, którzy mają takie talenty jak bliskość i empatia, zgodność, czyli często są to przedsiębiorcy, którzy są nastawieni na budowanie relacji na słuchanie i dbanie o drugiego człowieka, na dobrą atmosferę w pracy. Często są to takie talenty jak strateg, wizjoner i odkrywczość, które wnoszą twórcze myślenie, kreatywność i innowacyjność, alternatywne sposoby działania kreowanie wizji. Dość często spotykam się z takim talentem jak poważaniem, którego potrzebuję, jest niezależność robienie rzeczy ważnych, potrzeba wpływu na otoczenie na świat. To są często talenty takie jak indywidualizacja, maksymalista i rozwijanie innych, czyli znów talenty nastawione na mocne strony, na rozwój człowieka, na rozwój zespołu. Często spotykam się też z takimi talentami, jak ukierunkowanie, osiąganie, aktywator i odpowiedzialność, a więc talenty, które są nastawione na działanie, na konsekwencje, na realizację zadań.
No i zdecydowanie jest to też Talent uczenie się, czyli przedsiębiorcy nastawieni na rozwój.
To oczywiście nie są jedyne talenty. To jest Mix różnych talentów natomiast te, które wymieniłam, zauważyłam, że dość często pojawiają się u moich klientów, którzy prowadzą swoje firmy.
Podsumowanie
Nie ma idealnego zestawu talentów, który mówiłby nam, czy możemy być przedsiębiorcami, ponieważ talenty mówią nam, jak działamy, a nie co możemy robić. Natomiast są takie talenty, dla których potrzeba niezależności pójścia do realizowania swojej misji może być silniejsza i przychodzić bardziej naturalnie.
Jestem bardzo ciekawa twojej perspektywy. Jeżeli prowadzisz swoją firmę albo myślisz o założeniu swojej firmy, to napisz, proszę w komentarzu, jakie masz talenty i w jaki sposób je wykorzystujesz