Zrobiłaś „test Gallupa” (badanie CliftonStrengths) i Twoja reakcja na wyniki to „serio, to są moje talenty?”, „liczyłam na coś lepszego”, albo „to mają być moje talenty?!” ? Z takimi reakcjami czasem spotykam się w trakcie sesji coachingowych kiedy pracujemy z wynikami badania talentów Gallupa. Zdarza się, że dostaję wiadomość „Karolina, wyszło mi xyz, jaki z tego pożytek?! Zróbmy coś z tym!”. Są także osoby, które myślą o ponownym przystąpieniu do badania talentów, marząc o zmianie wyniku.

Tymczasem, jedna z kluczowych zasad Gallupa mówi „talenty są neutralne”. To my nadajemy im znaczenie. To od nas zależy czy i w jaki sposób je wykorzystamy. A każdy talent możesz wykorzystać produktywnie.

Talent według definicji Instytutu Gallupa to naturalny, powtarzalny wzorzec myślenia, działania i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany. Talenty kształtują się mniej więcej do 20-23 roku życia, później raczej są stabilne. Skoro raczej nie zmienisz swoich talentów to może warto je polubić i z nich korzystać? Talenty wskazują na nasz największy potencjał. Szkoda byłoby przypiąć im łatkę „niefajnych” i nie wykorzystywać ich.

Co zatem zrobić, żeby polubić swoje talenty?  Poniżej proponuję kilka sposobów, jakie mogą być pomocne. Zanim do nich przejdziesz, przeczytaj proszę opinię Aleksandry i zobacz, jak zmieniło się jej postrzeganie wyników testu Gallupa po naszej dwugodzinnej sesji, w trakcie której omawiałyśmy wynik badania.

„3 lat temu zrobiłam test Gallupa. Moja top5 bardzo mnie rozczarowała. Nie byłam w stanie spojrzeć na nie obiektywnie, dostrzec realnych korzyści z nich. Podczas sesji z Karoliną odkryłam, że tak naprawdę moje talenty niesamowicie się uzupełniają i pozwalają mi realizować się i spełniać zawodowo jak i osobiście. Omówiłyśmy jak w praktyce przejawia się moja top5 (1.Empatia 2.Naprawianie 3.Elastyczność 4.Uczenie się 5.Zbieranie), analizując jeden z większych projektów, w którym brałam udział, czyli Akademię Twórców Video. Dopiero wtedy w pełni dotarło do mnie, w jaki sposób i kiedy wykorzystuję moje talenty, dzięki Karolinie bardzo uwierzyłam siebie! Uświadomiłam sobie, że w moim talencie  “Uczenie się” dominującym procesem poznawanym są doświadczenia, co przekłada się na łatwość  w wyciąganiu wniosków z błędów. Najbardziej nie lubiłam i nie rozumiałam talentu “Empatia”, jednak po sesji zupełnie zmieniłam perspektywę o 180 stopni. Doceniłam i w pełni zrozumiałam, w jakich obszarach mogą ją jeszcze bardziej wykorzystać. Na koniec dostałam świetne zadanie, dzięki któremu mogłam popracować z talentami i wdrożyć wiedzę zdobytą podczas sesji.” ~ Aleksandra Szczyrba

Co zrobić żeby polubić swoje talenty:

1. Żeby móc je polubić, musisz je poznać i zrozumieć

Częstym błędem jest etykietowanie talentów przez pryzmat ich nazwy, która nie zawsze ( a raczej rzadko) w pełni oddaje czym dany talent jest i jak działa. Sama nazwa talentu może wprowadzać w błąd i powodować negatywne skojarzenia. Przykładem tego może być talent POWAŻANIE, który z samej nazwy bywa odbierany jako wywyższanie się, parcie na szkło, czucie się ważnym w negatywnym sensie. Tymczasem osoba z tym talentem chce być poważana jako ekspert, znana ze względu na swoje mocne strony a nie dla popularności samej w sobie, chce być widziana i słyszana, kiedy mówi w słusznej sprawie, chce wnosić wartość, mieć wpływ,

Zamiast więc trzymać się kurczowo nazwy talentu i skojarzeń jakie mogą się z nią wiązać, zainwestuj czas w poznanie i zrozumienie talentu. W tym celu przeczytaj dokładnie swoje raporty, zwłaszcza ten spersonalizowany, czyli Przewodnik po cechach. Do każdego talentu znajdź kilka sytuacji ze swojego życia, kiedy działałaś, myślałaś i reagowałaś właśnie w ten sposób. 

2. Kiedy talent pomaga Ci osiągnąć sukces?

Kolejnym krokiem, by polubić swoje talenty może być dostrzeżenie, kiedy Ci służą, dają korzyści, pomagają osiągać cele. Weź na tapet jakiś swój sukces, osiągnięcie, zrealizowany cel. Dokładnie go przeanalizuj. Najlepiej zapisz co się wydarzyło, krok po kroku, od momentu pojawienia się pomysłu do osiągnięcia celu. Spróbuj namierzyć tam Twoje talenty. Kiedy i w jaki sposób pomogły Ci osiągnąć sukces? Kiedy znajdziesz w swojej historii konkretne przykłady jak dany talent pomaga Ci realizować cele, będziesz już bliżej polubienia go. Co więcej, ten sposób działania, myślenia będziesz mogła w sposób świadomy wykorzystać w kolejnych projektach.

3. Perspektywa innych osób

Jeśli nadal trudno dostrzec Ci korzyści z danego talentu, możesz zapytać bliskich osób lub współpracowników, jak oni widzą ten talent u Ciebie. Jakie ich zdaniem ma korzyści, co dobrego wnosi. Często spojrzenie z innej perspektywy pomaga nam poszerzyć naszą perspektywę, spojrzeć na dany talent inaczej, innymi oczami, w dodatku oczami osób, które są nam przychylne.

4. Jak inni korzystają z tego talentu?

Kolejnym sposobem może być odnalezienie osób, które ten talent mają i zobaczyć jak te osoby z danego talentu korzystają. Może to być osoba z Twojej pracy, rodziny, internetowej grupy dyskusyjnej, może ktoś kto Cię inspiruje, jest Twoim mentorem. Polecam Ci tez Podcast Dominika Juszczyka „Z pasją o mocnych stronach”, gdzie dla każdego talentu została przeprowadzona rozmowa z osobą, która dany talent ma wśród dominujących.

5. Daj sobie czas na rozwój talentu

Jeśli już zrozumiałaś dobrze dany talent i poznałaś jak działa u Ciebie, to zacznij intencjonalnie go praktykować, korzystać z niego. Zacznij go rozwijać. Określ ile dajesz sobie czasu na pracę z danym talentem w konkretnym kontekście i po tym czasie sprawdź jakie są tego owoce.

Jeśli potrzebujesz indywidualnego poprowadzenia w tym zakresie, napisz do mnie na adres: kontakt@coacherka.pl. Zrobię to z przyjemnością!

6. Blokujące przekonania

Zastanów się jakie masz przekonania o danym talencie. Wypisz wszystkie myśli, jakie pojawiają się na jego temat. Co sprawia, że go nie lubisz, że wolałabyś mieć inne?

Praca z przekonaniami to dłuższy temat, na osobny wpis. Tutaj więc jedynie zaznaczę, że mogą mieć istotne znaczenie w pracy z talentami. Już samo dostrzeżenie tych przekonań może być pomocne, także koniecznie ja wypisz.

Jeśli już przeczytałaś zaproponowane przeze mnie kroki to muszę być z Tobą szczera. Samo przeczytanie ich niczego nie zmieni. Weź kartkę i długopis, otwórz swoje raporty i zacznij pracę.

Owocnych odkryć!