Na moim kanale na YouTube właśnie wystartowała seria „Talentowa pigułka wiedzy” w której będę przybliżać każdy z 34-ech talentów Gallupa. Tematem pierwszego odcinka z tej serii jest talent Dyscyplina. Film możesz obejrzeć poniżej:

Jeżeli jednak wolisz czytać, poniżej znajdziesz transkrypcję tego video:

Cenisz sobie rutynę i strukturę? Twój świat najlepiej oddaje porządek, jaki wokół siebie tworzysz? Jeśli to o Tobie, to prawdopodobnie wśród swoich dominujących talentów według terminologii Instytutu Gallupa znajdziesz Dyscyplinę.

Ja nazywam się Karolina Jarosz. Jestem Certyfikowanym Coachem Mocnych Stron Instytutu Gallupa i pomagam kobietom odkryć ich potencjał, by z lekkością osiągały to, co dla nich naprawdę ważne.

Ten odcinek jest pierwszym z serii „Talentowa pigułka wiedzy” i jego tematem jest talent dyscypilna. Jest to talent z domeny wykonywania, który pomaga sprawić, że rzeczy się dzieją.

Określenia, z jakimi mogą spotkać się osoby z talentem dyscyplina to:

  • organizator, zorganizowany,
  • planujący,
  • uporządkowany,
  • zorientowany na szczegóły, precyzyjny, dokładny,
  • przewidywalny,
  • perfekcjonista,
  • terminowy.

Opis talentu Dyscyplina

Jeśli dyscyplina to twój dominujący talent, pewnie lubisz jasne oczekiwania i zasady których przestrzeganie sprawia, że wszystko działa jak trzeba. Lubisz, kiedy Twój dzień jest zaplanowany, wiesz co po sobie następuje i tak się organizujesz, by wszystko odbyło się według twojego planu i w określonym przez ciebie czasie. Uważasz, że planowanie pomaga osiągać cele i skupiać na tym co ważne, bez rozpraszania na rzeczy nieprzybliżające cię do celu. Masz rutyny i nawyki, dzięki którym dobrze funkcjonujesz. Być może są one dla ciebie tak naturalne, że nie jesteś ich świadoma. Poobserwuj swoje zachowanie przez kilka dni aby je zidentyfikować, przyjrzyj się jak wygląda Twój dzień, jak go planujesz, ustalasz priorytety.

Potrzeby talentu Dyscyplina

Potrzebą wynikającą z tego talentu, która umożliwia ci rozwój jest, zorganizowane i uporządkowane środowisko. Jeśli znajdujesz się w środowisku niezorganizowanym, potrafisz ten chaos uporządkować. Gdy w twoim świecie brakuje struktury, ty ją stworzysz. Rutyny, struktura, ramy czasowe, dbałość o szczegóły dają Ci poczucie kontroli i napędzają Twoją produktywność, co pewnie daje Ci ogromną satysfakcję.  Prawdopodobnie nie lubisz być zaskakiwana, bo to może zaburzyć Twój plan. Preferujesz przewidywalność i nie przepadasz za niespodziankami.

Kiedy podchodzisz do jakiegoś projektu, planujesz go z wyprzedzeniem, dzieląc go na konkretne, przemyslane i krótkoterminowe kroki, zadania. Wiesz co robić i realizujesz ten plan. Trzymasz się harmonogramu. Jesteś osoba terminową. Kiedy podejmiesz się jakiegoś zadania, można być pewnym, że zrobisz wszystko, by ukończyć je na czas. To daje zarówno Tobie jak i innym osobom, członkom zespołu czy rodziny spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Mozna na Ciebie liczyć.

Co wnosi talent Dyscyplina

Wnosisz do zespołu precyzję i dbałość o szczegóły, co pozwala zauważać błędy oraz niespójności, jakie inni mogą przeoczyć. Dzięki temu jesteś cennym członkiem zespołu w rozwiązywaniu problemów. Ponadto wnosisz wysoki poziom zorganizowania i stabilności i potrafisz efektywnie zarządzać ograniczonymi zasobami i opracowujesz systemy, które pozwalają na zwiększenie wydajności.

Ciemne strony talentu Dyscyplina

Ze względu na Twoją potrzebę przewidywalności i trzymania się harmonogramu, ludzie mogą postrzegać Cię jako osobę nieelastyczną, kontrolującą i sztywną a stworzone przez Ciebie ramy mogą stać się dla Ciebie klatką. Możesz tracić równowagę, kiedy plany zmieniają się nie z Twojej przyczyny. Otwórz się czasem na nowe pomysły i dostosowanie rutyny do nieoczekiwanych zdarzeń. Pamiętaj, że przewidywalność, struktury i rutyny które Tobie pozwalają być produktywną, mogą nie być użyteczne dla osób, które potrzebują na przykład więcej elastyczności i spontaniczności. Każdy z nas działa na swój wyjątkowy sposób.

Talent Dyscyplina w praktyce

Talent ten u każdej osoby będzie działał trochę inaczej, ze względu na dynamikę innych dominujących talentów, jakie dana osoba posiada.

Zapytałam trzy kobiety, jak u nich działa talent dyscyplina.

Beata Czajka: „Dyscyplina to przede wszystkim dla mnie spokój, a ten spokój daje mi to, że mam zawsze klarowną strukturę, porządek, plan. Wszystko mam zaplanowane. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa, kontroli. Czerpię z tego radość. Mam dość uporządkowany plan dnia, konkretne działania, które mam zrobić. Wiem jak mam to zrobić i wszystko chodzi jak w zegarku. Wiadomo, że życia nie da się zaplanować co do kropki ale staram się to robić i taki konkretny harmonogram bardzo mi w tym pomaga. Nie lubię chaosu i zamieszania i staram się tego unikać.”

Monika Mazur-Pukalska: „Moim zdaniem dyscyplina przejawia się u mnie tym, że lubię mieć wszystko zaplanowane, ułożone, lubię rutynę i tak też organizuję życie mojej rodzinie. Często planuję co będę robić za jakiś czas, nie potrafię żyć bez planu, celu jaki mam do zrealizowania, lubię mieć porządek wokół siebie, wtedy potrafię odpoczywać i dobrze mi się pracuje. Jestem osobą zdyscyplinowaną- jeżeli mam coś zaplanowane to to realizuję, nie odpuszczam nawet jeżeli jestem np. zmęczona, po prostu wiem, że muszę to zrobić i to realizuję. Wiadomo, że czasami zdarzają się sytuację, że nie mogę czegoś zrobić, popracować tyle ile bym chciała i wtedy jest mi z tym, źle, mam wyrzuty sumienia, ale przy dzieciach powoli uczę się takiego odpuszczania, bo niestety nie jestem w stanie wszystkiego zrobić na 100%.”

Magda Wróbel: „W moim przypadku dyscyplina łączy się z talentami relacyjnymi, np. z deweloperem czyli rozwijaniem innych. Taki zestaw dobrze działa przy przekazywaniu wiedzy, w kierowaniu zespołem, ale też tam, gdzie potrzeba systematyczności, działania według planu, a efekty pracy bywają odsunięte w czasie, np. w codzienności rodzicielskiej. Dyscyplinę rozumiem jako wypełnianie swojej działki w sposób zaplanowany, regularny i motywowany wewnętrznie.”

Pytania rozwojowe

Mam dla Ciebie 3 pytania, jakie warto sobie zadać, żeby lepiej zrozumieć jak ten talent dziala u Ciebie:

  1. W jaki sposób porządek i struktura pomagają ci w pracy? A w jaki w życiu prywatnym?
  2. Jak sobie radzisz w chaotycznych sytuacjach, którym brakuje porządku i struktury?
  3. Jak reagujesz na nieoczekiwane zmiany?

Dyscyplina to Twój naturalny talent. Rozwijaj go używając go każdego dnia, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym.

U mnie talent Dyscyplina plasuje się na 18-tym miejscu i trochę zazdroszczę osobom, które mają ten talent wysoko. A jak jest u Ciebie? Czy Dyscyplina to Twój dominujący talent? Jeśli tak, to za co go cenisz? Napisz w komentarzu.