W końcu jest! Światło dzienne właśnie ujrzał mój talentowy kanał na YouTube! Będę na nim dzielić się swoją wiedzą na temat talentów Gallupa oraz coachingu mocnych stron. Zapraszam do obejrzenia pierwszego odcinka, który dostępny jest poniżej:

Jeśli jednak wolisz czytać, to niżej znajdziesz transkrypcję tego video:

Jeśli myślisz, że nie masz żadnych talentów, to jesteś w błędzie! Według Instytutu Gallupa talent ma każdy i dziś się o tym przekonasz!

Ja nazywam się Karolina Jarosz. Jestem Certyfikowanym Coachem Mocnych Stron Instytutu Gallupa i pomagam kobietom odkryć ich potencjał, by z lekkością osiągały to, co dla nich naprawdę ważne.

Zacznę od definicji talentu. Wg Instytutu Gallupa talent to naturalny, powtarzalny wzorzec myślenia, działania i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany. Talenty są częściowo wrodzone, dziedziczymy je a częściowo są kształtowane przez środowisko zewnętrzne i wewnętrzne do mniej więcej 20 roku naszego życia. To talenty wskazują na nasz największy potencjał.

Donald Clifton, badacz psychologii pozytywnej wraz ze swoi zespołem z Instytutu Gallupa przeprowadził ponad 2 miliony wywiadów, przepytując ludzi z różnych branż, na różnych stanowiskach, w różnych zawodach, szukając co takiego sprawia, że to właśnie oni osiągają ponadprzeciętne rezultaty w swojej pracy. W wyniku tego badania powstało narzędzie CliftonStrengths do badania talentów, które mierzy obecność talentów w 34 cechach, które dodatkowo podzielone są na cztery kategorie (domeny): myślenia strategicznego, wpływania, budowania relacji i wykonywania.

W swoim raporcie, jaki otrzymasz po wykonaniu badania talentów Gallupa zobaczysz kolejność występowania tych 34-ech cech w twoim myśleniu, działaniu i odczuwaniu.

W tym odcinku, który jest takim pierwszym, otwierającym tematykę Gallupa na moim kanale. odpowiem na 10 najcześciej otrzymywanych pytań dotyczących talentów i „testu Gallupa”.

1. Gdzie mogę zrobić badanie Gallupa?

Badanie wykonujemy online, za pośrednictwem oficjalnej strony Gallupa www.gallup.com. Jest to badanie płatne. Dostęp, czyli kod do tego badania możesz wykupić albo bezpośrednio na stronie Gallupa lub u któregoś z Coachów Mocnych Stron. Tutaj znajdziesz link do mojego sklepu, w którym możesz kupić kod do badania talentów. Gallupa wraz z moim mini-ebookiem „Jak rozpocząć pracę z talentami?”: <<kliknij żeby przejść do sklepu>>

Możesz wykupić dostęp do top5 czyli twoich pięciu dominujących talentów lub od razu do 34-ech i zobaczyć  kolejność wszystkich 34-ech talentów. Jeżeli zdecydujesz się, żeby na początek odkryć top5 i po pewnym czasie chcesz zobaczyć jak wygląda cały profil to możesz to zrobić za odpowiednią dopłatą. Nie musisz kolejny raz wykonywać badania, ponieważ Gallup ma te dane z pierwszego badania w swojej bazie.

2. Co wybrać: top5 czy 34?

Na to pytanie trudno tak jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno docelowo warto znać cały profil i pracować z całym profilem. Jeżeli zdecydujesz się na omówienie wyników badania z Coachem Mocnych Stron i chcesz zainwestować więcej pieniędzy, ponieważ cały profil 34 jest droższy niż top5 to polecałabym odkrycie pełnego profilu. Gallup mówi o tym, że nasze top5 dominujących talentów, które poznasz odkrywając cały profil odpowiada za 90% naszego potencjału.

Jeśli z kolei zdecydujesz się pracować samodzielnie nad wynikami badania, to może się okazać, że praca z pełnym profilem będzie zbyt wymagająca i przytłaczająca.  W takiej sytuacji polecałabym zacząć od top5 dominujących talentów, poznać je dobrze, popracować z nimi i dopiero po jakimś czasie odkryć pełny profil.

3. Czy badanie można wykonać w języku polskim?

Tak, przed startem badania zostaniesz poproszona o wybór języka. I język polski jest jednym z dostępnych języków więc jak najbardziej możesz wykonać badanie w języku polskim.

4. Jak się przygotować do badania?

Zarezerwuj sobie około 60 Minut takiego spokojnego czasu, w którym na pewno nikt ci nie przeszkodzi. Zadbaj o to, żebyś nie była głodna, żebyś miała przy sobie coś do picia. Na badanie postaraj się wybrać taki dzień, w którym czujesz, że jesteś w dobrej formie. Jesteś wyspana, nie czujesz się przemęczona, nie masz bólu głowy. Pamiętaj też o odpowiednim nastawieniu do badania. To badanie jest dla ciebie. Talenty są neutralne i to od Ciebie zależy w jaki sposób je wykorzystasz. 

5. Jak wygląda badanie?

Badanie zawiera zestaw 177-miu par stwierdzeń, które mogą  być przeciwstawne, ale nie muszą. Wybierasz zdanie, które bardziej Cie opisuje. To mogą być zdania na przykład: „przed przystąpieniem do działania zawsze czytam instrukcje” lub „wolę od razu przechodzić do działania”. Na wybranie odpowiedniej opcji masz 20 sekund. Bardzo ważne jest to, by odpowiedzi były spontaniczne, żeby nie były nadmiernie przemyślane. Badanie zajmie Ci maksymalnie godzinę, najcześciej jest to jednak 40-45 minut. Po tym czasie poznasz swoje talenty.

6. Co otrzymam po wykonaniu testu Gallupa?

Po wykonaniu badania talentów Gallupa na Twoim koncie pojawią się raporty. Jeśli wykupisz dostęp do top5 otrzymasz dwa raporty. Jeden z nich – „Zestawienie Twoje główne cechy” to jest raport w języku polskim, który zawiera takie ogólne opisy każdego talentu. Drugi natomiast raport, który jest dostępny w języku angielskim zawiera spersonalizowane opisy twoich talentów, które uwzględniają dynamikę twoich talentów.

Jeżeli zdecydujesz się odkryć 34 talenty, to oprócz tych dwóch raportów otrzymasz jeszcze dwa. Jeden jest w języku polskim i zawiera bardzo krótkie opisy każdego z 34-ech talentów. Natomiast drugi raport w języku angielskim to jest taki duży raport, gdzie do każdego z 10-ciu dominujących talentów otrzymasz dokładne opisy wraz ze wskazówkami do działania.

Raporty dla top5:

  1. Zestawienie Twoje główne cechy – j. polski
  2. Przewodnik po cechach – j.  angielski

Raporty dla 34:

  1. Zestawienie Twoje główne cechy – j. polski
  2. Przewodnik po cechach – j.  angielski
  3. Zestawienie Twoja kolejność cech – j. polski
  4. Your CliftonStrengths 34 Results – j. angielski

7. Czy test Gallupa warto powtórzyć?

Gallup zaleca by badanie wykonywać tylko raz w życiu, ponieważ wyniki pierwszej oceny są najbardziej miarodajne.Według  badaczy z Instytutu Gallupa talenty są stabilne kiedy już jesteśmy dorośli, raczej się nie zmieniaj. Może wystąpić niewielka zmiana kiedy ponownie przystąpisz do badania, będzie to raczej zmiana wśród twoich dominujących talentów, będzie to nieznacząca zmiana. Raczej nie wydarzy się taka sytuacja, że talenty z dołu listy wskoczą do samej góry lub odwrotnie.

8. Jak pracować z talentami po otrzymaniu wyniku?

Ja zachęcam Cię do współpracy z Coachem Mocnych Stron Instytutu Gallupa, który przeprowadzi Cię przez proces od poznania, uznania talentów po ich wykorzystanie i zbudowanie mocnych stron. Jeśli jednak chcesz zacząć od takiej samodzielnej pracy to polecam ci takie ćwicznie: wydruk swój raport i z opisu każdego talentów zaznacz markerem te zdania, które czujesz, że są najbardziej o Tobie, najbardziej Cię opisują, najbardziej z Tobą rezonują. Następnie do każdego zdania znajdź konkretną sytuację ze swojego życia, z przeszłości, kiedy myślałaś, reagowałaś albo odczuwałaś korzystając właśnie z tego talentu. Co możesz zrobić żeby korzystać z tego talentu częściej?

9. Czy wynik wskaże zawód jaki powinnam wykonywać?

„Test Gallupa” powstał jako narzędzie rozwojowe, nie narzędzie rekrutacyjne. W swoim raporcie więc nie znajdziesz takich informacji jaki zawód powinnaś wykonywać, choć czasem mogą pojawić się takie wskazówki w jakiej roli dany talent może się sprawdzić. Talenty wskazują nam w jaki sposób my możemy działać, a nie co możemy robić. Dowiesz się więc jaki sposób działania jest dla ciebie naturalny, jakie potrzeby wynikają z twojego talentu żebyś mogła go wykorzystywać i produktywnie działać. To pomoże Ci stwierdzić, czy w danej roli, na danym stanowisku będziesz mogła działać zgodnie ze swoim w naturalnym sposobem działania, myślenia i odczuwania, czyli korzystając ze swoich talentów. Nie ma jednak jednego określonego zestawu talentów dla danego zawodu.

10. Czy talent to mocna strona?

Talent jest bazą do zbudowania mocnej strony, ponieważ kiedy ty zainwestujesz w talent porpzez praktyczne jego wykorzystanie, zdobywanie umiejętności i wiedzy w konkretnym zakresie to możesz z talentu zbudować mocną stronę. Mocną stroną jest więc zdolność do konsekwentnego, powtarzalnego uzyskiwania doskonałych rezultatów określonej czynności.

Pamiętaj, że podstawą do zbudowania mocnej strony są twoje dominujące talenty. Talent jest najważniejszy, ponieważ w odróżnieniu od wiedzy i umiejętności nie możesz go nabyć. Ty juz go masz. Dlatego tak ważne jest poznanie swoich talentów.